تاريخ : یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۱ | 14:41 | نویسنده : e-sh

1 - در دین الهی اساس و سلطان مباحث چه بحثی است؟      بحث توحید

2 - از منظر اسلام اصلی ترین حقی که انسان دارد چیست ؟       این است که هم خودش انسانیت خودش را بشناسد و هم اینکه دیگران انسانیت او را بشناسد.

3 - کرامت انسانی  چیست ؟ کرامت انسانی انسان که خداوند تکویناً به انسان داده یعنی حقیقی است با  آفرینشش آمده و خداوند به انسان این را داده نادیده انگاشته نشود، انسان فارغ از رنگ، ملیت، زبان و مسائلی از این قبیل انسان را کرامت نماده و این یک کرامت تکوینی است و هیچ قومی قوم دیگر را نمی تواند به تمسخر بگیرد و انسانیت او را نادیده بینگارد.

–  با اینکه کرامت انسانی تکوینی است چرا ممکن است حتی حتی پست تر از چهارپایان شود ؟ اینجا ثمرۀ انتخاب خود انسان است، یعنی انسان با انتخاب خودش ممکن است که تعالی بگیرد یا ممکن است آن را نادیده بینگارد و سقوط بکند از این مقامی که خداوند به او داده.

5 - فرازی از رساله حقوق امام سجاد که در رابطه با حق فرزند را بگویید.         حضرت علی ابن حسین (ع) در کتاب رساله الحقوق خودشان در روایات بسیار معتبری می فرماید: حق فرزند تو این است که بدانی او از توست و هرگونه که باشد چه نیک و چه بد در دنیای گذرا به تو منسوب است و تو در آنچه که به او سرپرستی داری مسئول هستی در ادب نیکو و راهنمایی به سوی پروردگار و یاری او بر طاعت خداوند دربارۀ تو و خودش ، پس بر این کار پاداش می گیری اگر درست عمل کنی و کیفر می بینی اگر نادرست عمل نمایی، پس او را چنان تربیت کن که با اثری که بر او می گذاری در دنیا زیبایی بیافرینی و با قیام شایسته به وظیفه ای که نسبت به او داری در نزد خداوند معذور باشی که هیچ قوتی نیست مگر از خداوند.

6 -  نکات بسیار عمیق و کاربردی در رابطه با حقوق فرزند از جانب حضرت سجاد (ع) را بگویید.

الف - ارتباط تنگاتنگی که بین حق فرزند و تربیت او یعنی یکی از حقوقی که فرزند دارد و به طور خاص والدین او باید به آن توجه داشته باشند، حق فرزند این است که او را به عنوان انسان بشناسند و تربیت کنند     ب - سرپرستی او و در این سرپرستی توجه کردن به جهت دادن این سرپرستی به سمت پروردگار و قرب پروردگار و یاد دادن ادب نیکو به فرزند است یعنی فرزند را به گونه ای والدین تربیت بکنند که او را مودب به ادب الهی بکنند و در مسیر قرب الهی، در جهت قرب الهی او را  تربیت بکنند .          ج - وقتی والدین به حقوق فرزند توجه دارند و فرزندشان را در مسیر خدا تربیت می کنند نقشی زیبا در عالم می زنند و مورد تایید خداوند در این رابطه قرار خواهند گرفت.

 نکات مهم در تربیت دینی ؟

نکتۀ اول این است که اصل و اساس تربیت دینی خداباوری است. امکان ندارد انسان بدون اعتقاد قلبی به خداوند یگانه بالنده شود، رشد بکند و تعالی بیابد.

نکتۀ دوم، اعتقاد قلبی و باور عقلانی انسان به خداوند یکتا اگر خروجی عمل صالح نداشته باشد فرایند تربیت رخ نمی دهد،

نکتۀ سوم، تربیت در انسان امری مستمر است و نباید آن را به صورت منقطع و نقطه‌ای دید.     

نکتۀ چهارم، در جریان تربیت ، به طور خاص تربیت کودک که از حقوق اوست، به سه محور مربی، متربی و محتوای تربیت باید توجه کرد. (والدین- مدرسه و معلم )          نکتۀ پنجم ، مربی حقیقی عالمیان رب العالمین است.                    نکتۀ ششم، مربی در این عالم به هر اندازه که خودش بیشتر تحت تربیت رب العالمین قرار بگیرد در امر تربیت موفق تر خواهد بود .

8 - و موفقیت تحت تربیت رب العالمین  حقیقی است یا اعتباری ؟  موفقیت در امر تربیتی یک موفقیت حقیقی است، نه یک موفقیت اعتباری

 نتیجه تربیت حقیقی بود در زندگی و پس از مرگ چیست؟در زندگی انسان را به حیات طیبه و پس از مرگ ثمرات نجات بخش خواهدداشت.

10 - در ارتباط با فرزند مربیان اصلی  کیانند ؟ والدین بخصوص مادر

11 -  حقوق به اصطلاح کودک از منظر دینی  چیست ؟ حقی است که خداوند برای او قرار داده و قابل جدا شدن از انسان و کودک نیست .(انسانیت و کرامت)

12  تربیت چگونه امری است و چگونه ایجاد میشود؟     تربیت امر تدریجی است و به یکباره رخ نمی دهد .

13 -  حضرت امیرالمومنین در نامه به فرزند بزرگوارشان در مورد ادب چه می فرمایند ؟ من از ادب تو غافل نشدم.

14 -  نکاتی که در امر تربیت فرزندمان بعنوان مادر توجه داشته باشیم  چیست؟    الف -  هیچ گاه اتصال خودمان را با منبع اصلی تربیت که رب العالمین است قطع نکنیم،  ب-  به هر اندازه ما به عنوان مادر، خودمان در جریان تربیتی قرار داشته باشیم در انتقال این فرایند تربیتی به دیگران و به طور خاص به فرزندمان موثرتر هستیم.

15 -  زنجیرۀ تربیتی عالم، زنجیره ای بسیار پیوسته است و ربوبیت پروردگار و رب العالمین بودن او، بیانگر چیست ؟ بیان گر فراگیر بودن حوزۀ تربیتی پروردگار است، این زنجیرۀ تربیتی قطع نمی شود .در حقیقت سلسله جنبان این سلسلۀ تربیتی ذات اقدس اله است .

16 - از آسیب پذیرترین گروه جامعۀ انسانی کیانند ؟ کودکان  

17 -  در تربیت صحیح فرزند ، والدینی که چنین دغدغه ای دارند  چه کنند؟       تربیت فرزند را حتی قبل از ازدواج و قبل از جریان انعقاد نطفه  از تربیت خودشان آغاز می کنند. والدین از خداوند طلب فرزند صالح بکنند حتی قبل از تولدش، اینکه در دعاهایشان قرار بگیرد.در دوارن بارداری  احساسات و عواطف مادر، آرامش و اضطرابش، نوع غذاهایش، حرام و حلال بودن غذاهایش، حتی نگاه هایش، تفکراتش، علائقش مهم است.      دعا کردن بسیار برای فرزندشان است، توسل به اهل بیت است -    صدقه دادن به طور خاص به خصوص صدقه دادن به نیت سلامتی حضرت بقیه الله اعظم -    تلاوت بسیار قرآن -    پرهیز از محیط های گناه، پرهیز از انجام گناه -          

18 - امام باقر (ع) در رابطه با طلب فرزند چه می فرمایند؟             که هنگامی که می خواهی فرزندی داشته باشی از خداوند بخواهید، دعا بکنید و بفرمایید:اللهم ارزقني ولدا وجعله تقیالیس فى خلقه زیادته ولا نقصان واجعل عاقبته إلى خيرادر کتاب اصول کافی جلد ششم صفحه 10 حدیث 12

19 -  پیامبر اکرم (ص) در باره دوران تربیت فرزند چه می فرمایند ؟            ادّبوا اولادکم في بطون امّهاتهم فرزندان خودتان را در دورانی که در شکم مادرهایشان هستند تربیت کنید، از حضرت می پرستند چگونه؟ حضرت می فرمایند که : باطعامهم الحلال، غذای حلال استفاده کنند.

20 -  توصیه های غذایی در دوران بارداری ؟             مسئلۀ هلیت و طهارت غذا و  آشامیدنی ها، توصیه های غذایی : خوردن شیر، کندرخوراکی، میوه های فصل، خوردن خرما که توصیه شده که خرما در قوت بدن و استحکام بدن کودک موثر است یا در فصل گرما خوردن میوه های آبدار و چیزهای مختلفی را می بینیم، سیب ، به، انار، به زنان باردار در روایات است که گلابی بدهید که اخلاق فرزندان را نیکو می کند.

21 -  در روایتی است که پیامبر گلابی اش را تکه کرد و به چه کسی داد و به اوچه فرمود؟                     جعفرابن ابیطالب- که بخور گلابی رنگ را جلا می دهد و فرزند را نیکو می کند.

22   نکاتی که در دوران شیردهی مورد نظر است که در تربیت موثر است  چیست ؟                داشتن طهارت در دورۀ شیردهی، مادر با وضو شیر بدهد، با بسم الله الرحمن الرحیم شیر دهد، همچنین با آرامش باشد، در حالت اضطراب به فرزند شیر ندهد. آرامش روحی و عاطفی داشته باشد، اندیشه اش را کنترل کند به چیزهای نادرست فکر نکند مادر هنگامی که به فرزندش شیر می دهد، به کودکش شیر می دهد آیاتی از قرآن را بخواند، صلوات بفرستد، با فرزندش سخن بگوید و انتظارات خوبی که از فرزندش دارد را بیان بکند و در همان حالت شیر دهی برای فرزندش دعا بکند و از خداوند بخواهد که او را فرزند صالحی قرار دهد.

23  سخن حضرت امیرالمومنین علی(ع) درباره شیر مادر ؟                می فرماید هیچ شیری برای کودک پر برکت تر از شیر مادر نیست. این حدیث در اصول کافی جلد 6 صفحه 10 و همچنین وسائل الشیعه و منابع دیگر ما آمده که نشان دهندۀ برکت است.

24 - مراحل رشد و به اصطلاح رشد فرزند(سه دوره) از پیامبر اکرم (ص) چیست؟                     مراحل رشد و به اصطلاح رشد فرزند، رشد کودک را به سه دورۀ 7 ساله تقسیم می کنند. که 7 سال اول را دورۀ سیادت می نامند و 7 سال دوم را دوران اطاعت پذیری و آموزش و 7 سال سوم را دورۀ وزارت می نامند.

25  مرحله اول (7 سال اول) رشد فرزند (سیادت یعنی چه ؟                 در حقیقت والدین پایه های تربیتی را برای فرزند می ریزند به هر میزانی که والدین در تربیت خودشان دقیقتر باشند، در تربیت فرزندشان هم موفق تر هستند،  سیادت فرزند در 7 سال اول به معنای بی توجهی به تربیت او نیست به معنای رها کردن او نیست  بلکه به معنای این است که روح حاکم بر تربیت فرزند در این دوران 7 سال آسان گیری است، آسان گیری و ایجاد فرصت بازی و سرگرمی و شادی، و رفتار کودکانه با فرزندان ، با او بازی می کنند هم بازی او می شوند و فرصت های شاد را برای او می آفرینند، با او می خندند و با بازی های کودکانه و فرصت های بازی و شادی و در عین حال نکات تربیتی را هم به او یاد می دهند، و نکات صحیح را در قالب قصه، نقاشی، داستان ، بازی والدین به فرزندانشان می آموزند نباید نسبت به فرزندشان پر توقع باشند. برای فرزندانشان بسیار هدیه بخرند. والدین در این دوره از امر و نهی بسیار باید پرهیز بکنند. حضرت یعقوب (ع) فرزندان آنها به ایشون فرمودند : قَالُوا يَا أَبَانَا إِنَّا ذَهَبْنَا نَسْتَبِقُ ما می رویم و مسابقه می دهیم(شادی و بازی )

26  از آیۀ 49 سورۀ شوری که خداوند در می فرماید : يَهَبُ لِمَنْ يَشَاءُ إِنَاثًا وَيَهَبُ لِمَن يَشَاءُ الذُّكُورَ ، خداوند به هرکسی بخواهد فرزند مونثی عنایت می کند و موهبت می کند و به هرکسی بخواهد فرزند مذکر ، چه برداشت میشود؟               فرزندان ما، موهبت های الهی هستند.

27 - 7 سال دوم را دوران اطاعت پذیری و آموزش یعنی چه ؟               آموزش معارف، آموزش اخلاق صحیح، و آموزش جهت دهی مباحث علمی و تربیت ، آموزشی که مورد نظر اهل بیت (ع) است ، عمیقتر از مدرسه رفتن و سواد یاد گرفتن است .   تربیتی که در مسیر بندگی پروردگار باشد. والدین به فرزندانشان و هم معلمان به بچه ها یاد بدهند که کارهایشان در عالم، گم نمی شود و کارهایشان حساب و کتاب دارد، یعنی در حقیقت آخرت گرایی را در قالب رفتارهای عملی و ساده به کودکان بیاموزند. (کودکان ابتدایی در قالب داستان، نقاشی، خاطره و به اصطلاح اینکه بچه ها از خودشان سخن بگویند .)

28 -    7 سال سوم را دورۀ وزارت یعنی چه ؟        رفاقت ، ملازم و مصاحبی برای والدینشان خواهند بود و در حقیقت رفاقت دو سویه بین اینها شکل بگیرد. یعنی فرزند جهت تربیتی خود را پیدا کرده و در حقیقت مثل یک وزیر می‌تواند مشاور خانواده باشد و مورد اطمینان باشد و با هم یک تعامل و برهم افزایی در خانواده داشته باشند.

29 -  روایت  امام صادق (ع) در مورد آموزش دینی را بیان کنید                     چون فرزند 3 ساله  شد به او هفت مرتبه بگویید که لا اله الا الله ،3 سال و هفت ماه شد به او بگویید که هفت مرتبه بگوید محمداً رسول الله  و وقتی که 4 سالش تمام شد 7 مرتبه بگوید : صلی الله علی محمد و آله،

30  از روایت امام صادق (ع) و نحوه آموزش ایشان چه می فهمیم؟                  نکته نشان می دهد که یکسری از آموزش ها حتی در اون 7 سال اول مبانی است که آموزش های بعدی در مدارس، بر این مبنا استوار می‌شود و جهت پیدا می کند. و عصارۀ این آموزش ها بر مبنای توحید و نبوت است که در حقیقت فرزندان ما بفهمند که در نهایت بندۀ خدا هستند و الگوهای زندگی را از پیامبر اکرم (ص) می گیرند.

31 -  در رابطه با آموزش نماز فرزندان در روایات چه آمده ؟                        هم از نظر شکل ظاهری قبل از 7 سالگی(الگوسازی در دوره سیادت) برای فرزندان در روایات آمده که مثلاً همانگونه که پدر و مادر نماز می خوانند فرزند هم تقلید می کند ، با اونها دولّا و راست می شود، مهر می گذارد، رو به قبله می نشیند، دخترخانم ها چادر به سر می کنند، آقا پسرها مثل پدر . و آرام آرام آشنا شوند.

32 -  آموزش های جهت دهنده و مبنایی که تربیت بر اساس اونها استوار است از کی شروع شود؟                  ، قبل از سنین آموزش متعارف یعنی سنی که فرزندان ما به مدرسه می روند آغاز می شود . قبل از 7 سالگی(الگوسازی در دوره سیادت)

33 -  از روایت از حضرت امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: لا أدَبَ مَعَ غَضَبٍ  چه می فهمیم ؟           والدین در این دوران قبل از 7 سالگی(الگوسازی در دوره سیادت) توجه داشته باشند که خاطره‌های خوشی را برای فرزندانشان به اصطلاح به خاطر بسپارند و فرزندشان به یادگار بگذارند.

34 -  حقوقی که فرزند بر والدین دارد نام ببرید؟                      اسم نیکو گذاشتن و تربیت کردن و ادب کردن فرزندان با خوش اخلاقی و خاطرۀ خوش. احترام گذاشتن به مادر او، توجه به انتسابش به والدین، بهداشت او، تغذیۀ مناسب و تعلیم و تربیت او، محبت و مهروزی به او، اکرام داشتن او و یاری کردنش در کارهای نیک - آموزش قرآن و واجبات و محرمات -

35 - در رابطه با تعلیم و تربیت دینی، والدین کوتاهی داشته باشند پیامبر اکرم (ص) چه فرمودند؟         که نسبت به اونها بیزاری خواهند داشت.

36 - خانواده هایی به عنوان الگوهای تربیتی در قرآن اشاره شده ؟             جریان حضرت یعقوب (ع) و فرزندانشان که در سورۀ یوسف به آنها اشاره شده ، یا جریان حضرت نوح (ع) و فرزندش که در سورۀ هود اشاره شده و جریان حضرت ابراهیم (ع) و  حضرت اسماعیل که در سورۀ صافات به آن اشاره شده و جریان جناب لقمان و فرزندش که در سورۀ لقمان به آن اشاره شده

37 - سه دورۀ تربیتی از نظر امام صادق (ع) ؟                                فرزند خود را در 7 سال اول آزاد بگذار تا بازی کند و 7 سال او را با آداب و روش های مفید  تربیت کن و در 7 سال سوم مانند یک رفیق صمیمی، ملازم و مصاحب او باش.

38  اگر تربیت در دوره دوم جهتدار و دینی نباشد چه میشود؟                        در 7 سال سوم بچه ها به فکر بچه بازی بیفتند و به بازی های بی محتوا و سرگرمی‌های بی هدف خودشان را مشغول کنند. که حتی ممکن است خطراتی را هم برایشان به دنبال بیاورد.

39  درکدام سوره  قرآن کریم به گونه هایی مختلف مسئلۀ والدین و موهبت بودن فرزندان و تربیت فرزندان آمده است؟        در سورۀ لقمان

40 -  مفهوم حدیث از امام صادق (ع): عَلِّمُوا صِبیَانَكُم مِن عِلمِنَا مَا یَنفَعُهُم اللّهُ بِهِ  کودکانتان را به دانش ما آموزش دهید که برای آنها سودمند است.( کتاب خصال جلد 2 صفحه 157 )  چیست ؟                             تربیت در دوره دوم جهتدار و دینی باشد.

41  مفهوم روایت پیامبر (ص): مَن كانَ عِندَهُ صَبِيٌ فَليَتَصابَ لَه ؟                   هرکس با کودک سروکار دارد با او کودکانه رفتار کند.(کتاب من لا یحضره الفقیه جلد 3 صفحه 483) چیست؟           به معنای بی توجهی و رها کردن کودک نیست بلکه تربیت با شادی و بازی مطرح است در دورۀ 7 ساله اول

42 مفهوم حدیث امام علی (ع) : وَ حَقُّ الوَلَدِ عَلَى الوالِدِ أن يُحَسِّنَ اِسمَهُ وَ يُحَسِّنَ اَدَبَهُ، و يُعَلِّمَهُ القُرآنَ ، حق فرزند بر پدر این است که نام او را خوب بگذارد . چیست ؟                             اسم نیکو بر او بگذارند و او را خوب تربیت کنند، و قرآن را به او بیاموزد.

43  برای  اینکه درسه دورۀ مهم تربیتی کودک ما جهت مطلوب و الهی را پیدا بکند چه کنیم ؟                     فضای تربیتی باید فضایی مملو از محبت باشد، مملو از محبت و عاطفه والدین به نسبت فرزند باشد.

44  مفهوم حدیث امام صادق (ع) : إِنَّ اللَّهَ لَيَرْحَمُ الْوَالِدَ لِشِدَّةِ حُبِّهِ لِوَلَدِهِ خداوند بر بندۀ خود به خاطر شدت محبت به فرزندش رحم می کند ، (حدیث در اصول کافی جلد 6 صفحۀ 50 ) ؟                     فضای تربیتی باید فضایی مملو از محبت باشد، مملو از محبت و عاطفه والدین به نسبت فرزند باشد.

45  نام  کتاب حضرت آیت الله جوادی آملی؟             مفاتیح الحیات

46 - زنجیرۀ تربیتی (سه دوره ) چگونه کلیدی است؟                        کلید توجه به جهت دهی تربیت در مسیر توحید و عبودیت است حتی در سنین کودکی، یعنی 7 سال اول، و در 7 سال دوم و حتی قبل تر در دوران بارداری و حتی انعقاد نطفه .

47 -  سلطان تربیت انسان چه مسئله ای است ؟                 مسئلۀ توحید است، بدون توحید انسان تربیت هدفمند ندارد .

48  مفهوم سورۀ تحریم آیه :  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا  ؟                        یکی از وظایف اهل ایمان به نسبت خودشان و خانواده شان این است که از آتش دوری کنند، یعنی خانوادۀ خودش را هم از آتش دور کند. والدین یکی از وظایفشان این است که فرزندان را به گونه ای تربیت کند که فرزندان اهل آتش نباشند .

49  مفهوم سورۀ مریم آیه 55: وَكَانَ يَأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلَاةِ وَالزَّكَاةِ وَكَانَ عِندَ رَبِّهِ مَرْضِيًّا ، چیست ؟                            یعنی این که والدین اهل خودشان را به نماز و زکات دعوت بکنند ، کاری که مورد رضایت پروردگار است ،

50  موضوعاتی که به طور کلی در تعلیم و تربیت کودک در اسلام است ؟                 یکی معارف دینی مثل عقاید، اخلاق، قرائت قرآن، دانستن احکام و انجام عبادت، یکی ادب و مهارت های اجتماعی و در برخی روایات، ادب و مهارت های دفاعی که کودکان آموزش ببینند.

51  طبق برخی روایات  اگر  ترک کنند والدین آموزش دینی را به نسبت فرزندان  چه میشود؟     مستوجب کیفر و مستوجب بیزاری پیامبر (ص)

52 -  ادب کردن فرزند یک سیر تربیتی است که با چه جیزی نسبت مستقیم دارد؟                      مودب بودن خود والدین

 53 - دردورۀ هفت سال اول بعضی وقت ها از چه سنی ما شاهد لجبازی های کودکان هستیم؟       به خصوص از سنین چهارسالگی به بعد

54 -  در مواجهه با لجبازی های آنها باید چطوری با آنها رفتار کرد؟           در هفت سال اول باید کودکانه رفتار کرد، به این معنا که نباید حرکت آنها و لجبازی آنهارا والدین و مربیان جدی تلقی کنند در مواجهه با لجبازی آنها حواس آنها را پرت بکنند، او را بخندانند تا آن مسئله از یادش برود  و در عین حال سعی بکنند آن نکتۀ اخلاقی صحیحی را که می خواهند در این رفتار به کودک یاد بدهند به جا مطرح بکنند و آن نکتۀ اخلاقی مورد غفلت واقع نشود ،

55  منظور از یاددادن نکتۀ اخلاقی در هنگام لجبازی در هفت سال اول به کودک چیست؟                       والدین و مربیان درنظر داشته باشند که کودک بیاموزد که با لجبازی و تکرار این عمل نمی تواند به خواسته هایش برسد .

56 - تغییر خطوط چهره وقتی که والدین درفضای محبت آمیزی فرزندشان را تربیت می کنند چه مفهومی دارد؟                         برای کودک پر معنا است یقیناً فرزند متوجه است که پدر یا مادر از یک مسئله ناراحت شده اند.

57 - وقتی که در فضای غضب فرزندان بزرگ می شوند تغییر خطوط چهره چه فایده دارد؟                       در فضای پرخاش، داد و بیداد ، فرزندان متوجه نیستند چه کاریشان موجب ناراحتی والدین شده. چه کاریشان موجب خشنودی شده، چون عمدتاً والدین را در حالت غضب و بلند کردن صدا و عصبانیت دیده اند،

58  مفهوم حدیث رسول خدا (ص): هرکس فرزندش را ببوسد خدا برایش نیکی می نویسد.               مهرورزی به فرزندان و حقیقت دوست داشتن  انسان عاطفۀ خودش را به اعضای خانواده در کلامش و در رفتارش نشان بدهد.

59 - اخم می کند و ناراحتی والدین در دوره اول چه مدت باشد؟                     نباید ماندگار و طولانی باشد. کودک متوجه شود که پدر و مادر مسرور نشده اند از این کار، خود این برای فرزند یک الگوی تربیتی است .

60 -  هرچه به دورۀ پایانی این هفت سال نزدیک تر می شوند رفتارهای اجتماعی فرزندان چگونه میشود؟                      رفتارهای اجتماعی و بروز اجتماعیشان بیشتر می شود.

61 -   روح حاکم بر تمام دوره های تربیتی  چیست؟                               مسئلۀ توحید( اساس عبودیت ) است.

62 -   نمونه های قرآنی در مورد مسئلۀ توحید  در تمام دوره های تربیتی؟                       جریان حضرت لقمان  (سورۀ لقمان)                    وَإِذْ قَالَ لُقْمَانُ لِابْنِهِ وَهُوَ يَعِظُهُ يَا بُنَيَّ لَا تُشْرِكْ بِاللَّهِ إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظِيمٌ  شرک را به عنوان گناهی بزرگ به فرزندش جناب لقمان می آموزد که شرک، گناه بزرگی است، فضای حاکم تربیتی در تمام این دوران بر اساس عبودیت بوده و جهت تربیتی در مسیر بندگی خدا است.

63 -نکات دیگری که معلمان ما در مدرسه و والدین در خانه در دورۀ هفت سال دوم، باید به آن توجه داشته باشند ؟                                  تعاملی هم باید بین خانه و مدرسه شکل گیرد، یاد دادن روحیۀ تشکر و قدردانی نسبت به دیگران و شاکر بودن به نسبت پروردگار به فرزندان است.در کنار آموزش های متعارف به فرزندانشان، بیاموزند که چشم نعمت بین داشته باشند و نعمت های الهی را بشناسند و فرزند و شاگردشان را نسبت به نعمت های الهی حساس کنند.  و  برای او مثال بزنند که: سلامتی تو نعمت است، قدرت سخن گفتن تو نعمتی است از جانب خدا، فهمیدن ، امنیت، یادگیری، خانواده ، کانون مدرسه اینها همه نعمت هستند و تو برای آنها خدا را شکر کن.برای بچه ها نعمت ها را بشمارند،در اینجا باید، معلم و والدین، خود این روحیه را داشته باشند.به آنها یاد بدهند که شکر گزار باشند، به دلیل اینکه سنت خداوند است که ولئن شكرتم لازيدنّكم . هم شکر زبانی و هم شکر عملی را به کودکان یاد بدهیم

64 -  وقتی انسان، ناشکر و ناسپاس باشد، چه میشود؟                جدای از رفتار نامطلوبی که نسبت به اطرافیانش پیدا خواهند کرد، در عالم نیز جایگاهی پیدا می کنند که جذب رحمت الهی برایشان کم می شود.

65  آموزش روحیۀ گذشت و بخشش مربوط به کدام دوره است و یعنی چه ؟         دوره دوم - جریان حضرت یعقوب و فرزندانشان ، زمانی که فرزندان می روند خدمت ایشان و بیان می کنند که : قَالُواْ يَا أَبَانَا اسْتَغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا إِنَّا كُنَّا خَاطِئِينَ از پدرشان طلب آمرزش گناه می کنند، به پدرشان می گوید که از خدا برای ما بخواه که ما را بیامرزد که ما خطاکار بودیم و حضرت در مقابل آن گناه بزرگی که آنها مرتکب شدند می فرماید: قَالَ سَوْفَ أَسْتَغْفِرُ لَكُمْ رَبِّي إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ، خدا را به غفور بودن و رحیم بودن برای فرزندانش معرفی می کند و خود را جلوه ای از خداوند بخشنده و مهربان می بیند و می گوید که من برای شما طلب بخشش می کند


برچسب‌ها: سوالات و جواب های دوره ی ضمن خدمت فرهنگیان, ضمن خدمت, دوره ضمن خدمت فرهنگیان, نمونه سوالات دوره ضمن خدمت حقوق کودک و نوجوان

  • قالب وبلاگ